Jak zgubić kamerkę – akcja z happy endem + wideo relacja z Białki

Jak zgubić kamerkę – akcja z happy endem + wideo relacja z Białki

Podczas naszego spływu sprzed tygodnia, gdzie razem z Raczkiem i Markiem płynęliśmy Białką Lelowską, miało miejsce nieprzyjemne zdarzenie (nie licząc kabiny Raczka), którego nie opisałem w relacji ponieważ nie chciałem pisać o nieszczęściu kolegi z kajaka. Dzisiaj jednak okazało się, że sprawa ma szczęśliwy finał o czym przeczytałem na forum kajakarskim 🙂

Przy przepływania pod przeszkodą Marek zahaczył kamerkę o gałąź, w efekcie GoPro5 spadło do wody… Film z zaginięcia i ze znalezienia kamerki, opis Marka z filmu na YouTube:

..czyli nietypowy film kajakowo – rowerowy (i jesienno – zimowy) :).
Film pokazuje akcję nie wg tego, co mi się wydawało, tylko z obiektywnie-obiektywowego punktu widzenia utopionej kamery.
Bo ja – gdyby nie skuteczna “wyprawa ratunkowa” tydzień później – trwałbym w przekonaniu, że utopiłem kamerę w trzymetrowym głęboczku (raczej nie do odzyskania bez wielokrotnego nurkowania w masce lub megafuksa przy czesaniu dna hakiem).
Ale z ostatniego filmu wynika, że utopiłem ją dopiero przy próbie wyłowienia :).
Na szczęście, po pierwsze – na w miarę płytkim. Po drugie – nurt jej przez tydzień za bardzo nie ruszył, choć ciągnie tam mocno, a po opadach w środku tygodnia musiał ciągnąć jeszcze mocniej.
Nauczka na przyszłość (poza oczywistym wnioskiem, by na spływie drobnicę wiązać) – dokładnie sprawdzić to, czego na pierwszy rzut oka nie widać.
Wprawdzie w pierwszym odruchu sprawdziłem, czy kamera nie spadła na pokład za kokpitem, ale albo dopadła mnie “pomroczność jasna”, albo spadła w martwe pole – np. na fartuch pod kamizelką. Tak czy inaczej, wpadła do wody dopiero przy wysiadaniu z kajaka.

Na zdjęciu próbuję wiosłem “wymacać” kamerkę 😀

Jeszcze raz brawo Marku za zawziętość i gratulacje 🙂

 


Aktualizacja 12 grudnia 2017:

Marek zmontował piękny film doskonale oddający klimat rzeki, zapraszam do oglądania:

2 Replies to “Jak zgubić kamerkę – akcja z happy endem + wideo relacja z Białki”

 1. Dzięki. Zawsze warto ciut podziałać, zanim się całkiem odpuści. To już trzecia taka akcja w mojej turystyce. Kiedyś wracałem po pilota do kamery i po tytanowy kubek. I – jak na razie – wciąż z dobrym skutkiem.
  Kwa, a wystarczyło wyciągnąć rękę we właściwe miejsce przed opuszczeniem kajaka i sprawy by nie było :). Teraz wypada zrobić film o spływie Białką – z wszystkich kamer.
  Przy okazji – rzuć okiem na obraz z mojego Ekena. Widać tam paski, które pojawiają się zwykle tylko przy nagłych zmianach oświetlenia na silniejsze. Tym razem ledwie na chwilę zniknęły. https://youtu.be/o-zyhZwgndk

 2. ja podobne akcje miałem dwie – jedna opisana na blogu w relacji z Wiercicy, druga na Warcie – strąciłem kamerkę z kajaka, powoli opadała i uciekała mi z nurtem, na szczęście nie było najgłębiej i dno było piaszczyste więc po kilkunastu metrach udało mi się ją namierzyć ale miałem stracha niezłego… Wniosek jest jeden – albo przywiązać – co jest nieporęczne, albo doczepić element wypornościowy – co też jest nieporęczne ale może troszkę mniej 😀
  A że trzeba podziałać zanim się odpuści to jak najbardziej. W sumie może za szybko wtedy odpuściliśmy ale główny problem był w tym, że założyliśmy, że kamerka wpadła centralnie w głębie… a jak pokazał film – było inaczej. I fakt, że obok niej przepłynąłem a Ty stałeś obok i szukałeś w tej głębi… Życie, ważne, że koniec był szczęśliwy.
  Co do zmontowania filmu – jestem za ale ja się nie podejmę – nie mam sprzętu na tyle szybkiego żeby montować filmy ani miejsca na dysku żeby je przetrzymywać dlatego wszystko wrzucam na YT – jeśli chcesz możesz wykorzystać moje filmy (mam je jeszcze na karcie tylko nie ma jak podać) i coś sklecić 😉
  Widać różnicę między Twoim GoPro a Ekenem ale za coś w końcu się płaci 🙂
  Co do Twojego Ekena – trafiłeś chyba najgorzej jak mogłeś… Mój śmiga ponad rok, nagrałem nim już chyba parę TB filmów, póki co jest OK 🙂
  Jeszcze raz gratulacje, że udało Cię się znaleźć kamerę. Długo szukałeś? Była dokładnie tam, gdzie wysiadałeś z kajaka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *